SELAMAT DATANG
SELAMAT DATANG KE BLOG CIKGU ROSMAH

Tuesday, August 28, 2012

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN B MELAYU TAHUN 4

Mata pelajaran                     : Bahasa Melayu
Tahun                                     : 4 Mutiara
Bil. Murid                               : 35 orang
Tajuk                                      : Hargai Pengorbanan Ayah dan Ibu
Tarikh                                     : 21 Februari 2012
Masa                                      : 7.30 – 8.30 ( 60 minit)
Fokus Utama                         : 5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan
                                                  sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta
  memahami perkara yang dibaca.
  Aras 1(i) Membaca lancar bahan sastera dan  
             bukan sastera denagn sebutan dan intonasi
             yang betul.
                                                 8.1 Membina dan menulis perkataan ,ayat tunggal 
                                                 dan ayat majmuk
 Aras 1( i ) Menulis perkataan dan pelbagai jenis
              ayat berdasarkan topik yang diberi        
Fokus Sampingan               : 1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan
                                                 dengan kehidupan seharian dengan nada dan
                                                 intonasi yang betul
                                                  Aras 1(i) Berbuall tentang sesuatu perkara dialami
                                                 atau dilihat atau yang dibaca
Objektif                                  : Pada akhir pelajaran murid dapat:
                                                  i     Membaca teks dengan sebuatan dan intonasi
        yang betul.
 ii     Menyatakan lima nilai terhadap ibu bapa.
iii    Menulis ayat tunggal dan majmuk dengan betul
iv     Menghasilkan karangan berperenggan
Kemahiran Bahasa             : Mendengar, bertutur, membaca dan menulis.
Sistem Bahasa                     : Kosa kata :ilham, tabah, diasuh
Pengisian Kurikulum
Ilmu                                        : Pendidikan Islam, Pendidikan Seni dan Muzik
Nilai                                        : bekerjasama sayang, hormat, menghargai,
                                                 mendengar nasihat, berterima kasih dan bersyukur.

Kemahiran Bernilai Tambah( KBT)
Kemahiran Berfikir              : Mencirikan, membuat kaitan dan perhubungan,
                                                menilai, menjana idea dan  membuat kesimpulan.
Kemahiran Belajar              : mencatat maklumat, dan melaporkan maklumat.
Kecerdasan Pelbagai         : kontekstual, interpersonal, verbal-linguistik,  dan emosi.
Pengetahuan Sedia Ada   : i.Murid mempunyai ibu bapa masing-masing
                                                 ii Murid pernah membina ayat tunggal
                                                iii Murid tahu membina ayat majmuk
                                                ivMurid pernah membuat kad ucapan
Bahan Bantu Mengajar      : Potret ibu bapa, Kad ucapan gergasi ,
youtube  ayah dan ibu,, petikan buku teks

Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Menyatakan perihal ibu bapa masing-masing.
  • Ceritakan tentang potret
  • Adakah kamu menyayangi ibu bapa kamu apabila mereka telah tua?
Set Induksi ( 5 minit)

1.Murid diperlihatkan  dengan  
   potret ibu bapa
3.Murid memberi respon  atau
   pendapat .
5.Guru menjelaskan tujuan
   aktiviti dalam  langkah berikut.
(Lisan)
KB : Menghubungkait

BCB : mendengar aktif

BBB: potret ibu bapa
(Lampiran 1)
Membaca petikan dari buku teks ( mukasurat 5)
Mencari makna perkataan baru
- menyambut
-ilham
-bersempena
-mengagumi
-tabah
-menghargai
-kempen
-mengisytiharkan
Langkah 1 (8 minit)
1.Murid membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang lancar.
2. Murid mencari makna perkataan baru daripada kamus.
3.Murid memadankan perkataan dan makna pada carta



(Bacaan)
KB :.menjana idea, menghubungkait

BCB: Mencari makna

KP: kontekstual
Membina ayat majmuk  berdasarkan rajah tukar ganti( buku teks mukasurat 9)
Langkah 2 (10minit)
1.Murid diarahkan duduk dalam kumpulan.
2. Kumpulan A menulis lima ayat majmuk berdasarkan rajah tukar ganti  di atas manila kad
3. Kumpulan B menulis ayat berdasarkan gambar bersiri
4 Kumpulan C menulis ayat berdasarkan gambar tunggal
5.Ketua kumpulan melapor.
6. Hasil kerja dipamerkan pada papan kenyataan
(Tulisan dan bacaan)
KB : menjana idea

BC : memproses maklumat


Bersoal jawab
-ciri-ciri anak yang baik

- cara nak tunjuk sayang kepada ibu bapa





Langkah 3 (12 minit)
1.Guru menayangkan video lagu ‘ Ayah dan Ibu’

2. Murid menyanyi bersama rakaman video lagu
3. Guru meminta murid
    menyatakan ciri-ciri anak yang  baik
4. Murid menyatakan ciri  anak
    yang baik.
5. Murid diminta menyatakan
    cara menunjukkan kasih  
    sayang kepada ibu bapa.
6. Murid memberi pendapat dan membuat rumusan masing-
 masing.

(Lisan )
KB : mencirikan, menjana idea, membuat kesimpulan

BCB : melaporkan maklumat

KP : emosi, verbal linguistic

Nilai: kasih sayang,menghormati, berterima kasih, mendengar kata atau nasihat.

BBB.: Rakaman video (lampiran 3), CD
Menulis karangan berperenggan
Langkah 4 (10 minit)
1.Guru meminta murid menulis karangan berperenggan.
2.Murid menulis karangan ‘Cara-cara membalas jasa ibu bapa’
3.Murid diminta menampal gambar ibu bapa atau gambar keluarga di dalam buku
(Tulisan)
Pengayaan
Langkah 5(2 minit)
1.Guru menunjukkan contoh kad ucapan hari ibu dan ayah.
2.Guru meminta murid membuat kad ucapan hari ibu atau hari ayah di rumah.


Penutup kognitif
  • Peneguhan positif

Penutup sosial
  • Nyanyian

Penutup( 3 minit)
1. Guru menerapkan nilai-nilai murni

2. Murid menyanyi lagu ‘Ayah dan Ibu’



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Mata pelajaran                     : Bahasa Melayu
Tahun                                    : 4 Mutiara
Bil. Murid                               : 35 orang
Tajuk                                      : Hargai Pengorbanan Ayah dan Ibu
Tarikh                                     : 21 Februari 2012
Masa                                      : 7.30 – 8.30 ( 60 minit)
Fokus Utama                         : 5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan
                                                  sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta
  memahami perkara yang dibaca.
  Aras 1(i) Membaca lancar bahan sastera dan  
             bukan sastera denagn sebutan dan intonasi
             yang betul.
                                                 8.1 Membina dan menulis perkataan ,ayat tunggal 
                                                 dan ayat majmuk
  Aras 1( i ) Menulis perkataan dan pelbagai jenis
              ayat berdasarkan topik yang diberi        
Fokus Sampingan               : 1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan
                                                 dengan kehidupan seharian dengan nada dan
                                                 intonasi yang betul
                                                  Aras 1(i) Berbual tentang sesuatu perkara dialami
                                                   atau dilihat atau yang dibaca
Objektif                                  : Pada akhir pelajaran murid dapat:
                                                  i     Membaca teks dengan sebuatan dan intonasi
        yang betul.
 ii     Menyatakan lima nilai terhadap ibu bapa.
Iii     Menghasilkan karangan berperenggan dengan
        ayat tunggal dan majmuk
Kemahiran Bahasa             : Mendengar, bertutur, membaca dan menulis.
Sistem Bahasa                     : Kosa kata :ilham, tabah, diasuh
Pengisian Kurikulum
Ilmu                                        : Pendidikan Islam, Pendidikan Seni dan Muzik
Nilai                                        : bekerjasama sayang, hormat, menghargai,
                                              mendengar nasihat, berterima kasih dan bersyukur.

Kemahiran Bernilai Tambah( KBT)
Kemahiran Berfikir              : Mencirikan, membuat kaitan dan perhubungan,
                                             menilai, menjana idea dan  membuat kesimpulan.
Kemahiran Belajar              : mencatat maklumat, dan melaporkan maklumat.
Kecerdasan Pelbagai         : kontekstual, interpersonal, verbal-linguistik, spatial
                                             dan emosi.
Pengetahuan Sedia Ada   : i.Murid mempunyai ibu bapa masing-masing
                                                 ii Murid pernah membina ayat tunggal
                                                iii Murid tahu membuat tulisan berangkai.
Bahan Bantu Mengajar      : Potret ibu bapa, Kad ucapan gergasi , video ayah dan ibu, pantun, senikata lagu

Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Menyatakan perihal ibu bapa masing-masing.
  • Ceritakan tentang potret
  • Adakah kamu menyayangi ibu bapa kamu apabila mereka telah tua?
Set Induksi ( 5 minit)

1.Murid diperlihatkan  dengan  
   potret ibu bapa
3.Murid memberi respon  atau
   pendapat .
5.Guru menjelaskan tujuan
   aktiviti dalam  langkah berikut.
(Lisan)
KB : Menghubungkait

BCB : mendengar aktif

BBB: potret ibu bapa
(Lampiran 1)
Membaca petikan dari buku teks ( mukasurat 5)
Mencari makna perkataan baru
- menyambut
-ilham
-bersempena
-mengagumi
-tabah
-menghargai
-kempen
-mengisytiharkan
Langkah 1 ( 10 minit)
1.Murid membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang lancar.
2. Murid mencari makna perkataan baru daripada kamus.
3.Murid memadankan perkataan dan makna pada carta



(Bacaan)
KB :.menjana idea, menghubungkait

BCB: Mencari makna

KP: kontekstual
Membina ayat majmuk  berdasarkan rajah tukar ganti( buku teks mukasurat 9)
Langkah 2 (15 minit)
1.Murid diarahkan duduk dalam kumpulan.
2. Kumpulan A menulis lima ayat majmuk berdasarkan rajah tukar ganti  di atas manila kad
3. Kumpulan B menulis ayat berdasarkan gambar bersiri
4 Kumpulan C menulis ayat berdasarkan gambar tunggal
5.Ketua kumpulan melapor.
6. Hasil kerja dipamerkan pada papan kenyataan

(Tulisan dan bacaan)
KB : menjana idea

BC : memproses maklumat


Membina ayat
  • ciri-ciri anak yang baik
  • cara nak tunjuk sayang kepada ibu bapa
-menjaga ibubapa bila sudah tua
          - mendoakan
            ibu bapa
         -memberi wang
        - menghormati
         - hantar tunaikan
           haji
Langkah 3 (15 minit)
1.Guru menayangkan video lagu ‘ Ayah dan Ibu’
Sila klik :
2. Murid menyanyi bersama rakaman video lagu
3. Guru meminta murid
    menyatakan ciri-ciri anak yang  baik
4. Murid menyatakan ciri  anak
    yang baik.
5. Murid diminta menyatakan
    cara menunjukkan kasih  
    sayang kepada ibu bapa.
6. Murid memberi pendapat dan membuat rumusan masing-
 masing.

(Lisan dan tulisan)
KB : mencirikan, menjana idea, membuat kesimpulan

BCB : melaporkan maklumat

KP : emosi, verbal linguistic

Nilai: kasih sayang,menghormati, berterima kasih, mendengar kata atau nasihat.

BBB.: Rakaman video (lampiran 3), CD

Menulis karangan berperenggan
Langkah 4 (15 minit)
1.Guru meminta murid menulis karangan berperenggan.
2.Murid menulis karangan ‘Cara-cara membalas jasa ibu bapa’
(Tulisan)

Penutup kognitif
  • Peneguhan positif

Penutup sosial
  • Nyanyian

Penutup( 5 minit)
1. Guru menerapkan nilai-nilai murni

2. Murid menyanyi lagu ‘Ayah dan Ibu’



PANTUN DUA KERAT


Siakap senohong gelama ikan duri,
Bercakap bohong, lama-lama mencuri.

Mengata dulang paku serpih,
Mengata orang dia yang lebih.

Banyak udang banyak garam,
Banyak orang banyak ragam.

Mentimun bongkok dibalik tiang,
Ayam berkokok alamat nak siang.

Gendang gendut tali kecapi,
Kenyang perut suka hati.

Sudah gaharu cendana pula,
Sudah tahu bertanya pula.

Dahulu parang sekarang besi,
Dahulu sayang sekarang benci.

Tukul takal muka pintu,
Orang nakal memang begitu.

Keli masuk ruan keluar,
Matahari masuk bulan keluar.

Duduk inding enggang tap,
Senduk di dinding, panggang di atap.

Secupak padi, setahil berangan,
Tersepak kaki, terkehel tangan.

kapal belayar dalam semak,
Perut lapar semua lemak

Jom Releks :)

Penat dengan aktiviti harian...?
Banyak kerja yang perlu disiapkan??
Kepala sedang rungsing...?

jom releks bersama di link ni

#klik jgn klik :)
#semoga terhibur :)

Rancangan Pengajian Harian

Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 4 Mutiara
Bil. Murid : 35 orang
Tajuk : Hargai Pengorbanan Ayah dan Ibu
Tarikh : 21 Februari 2012
Masa : 7.30 – 8.30 ( 60 minit)
Fokus Utama : 5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan
                          sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta
                          memahami perkara yang dibaca.
                        : Aras 1(i) Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera dengan sebutan dan intonasi
                                         yang betul.
                        : 8.1 Membina dan menulis perkataan ,ayat tunggal dan ayat majmuk
                        : Aras 1( i ) Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topik yang diberi

Fokus Sampingan : 1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan dengan kehidupan seharian dengan nada
                               dan intonasi yang betul
                         : Aras 1(i) Berbual tentang sesuatu perkara dialami atau dilihat atau yang dibaca
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat:
                                   i     Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul.
                                      ii     Menyatakan lima nilai terhadap ibu bapa.
                                     Iii     Menulis ayat tunggal dan majmuk dengan betul
                                     Iii     Menghasilkan karangan berperenggan

Kemahiran Bahasa : Mendengar, bertutur, membaca dan menulis.
Sistem Bahasa : Kosa kata :ilham, tabah, diasuh

Pengisian Kurikulum
Ilmu : Pendidikan Islam, Pendidikan Seni dan Muzik
Nilai : bekerjasama ,sayang, hormat, menghargai, mendengar nasihat, berterima kasih dan bersyukur.

Kemahiran Bernilai Tambah( KBT)
Kemahiran Berfikir : Mencirikan, membuat kaitan dan perhubungan, menilai, menjana idea dan  membuat
                                kesimpulan.
Kemahiran Belajar : mencatat maklumat, dan melaporkan maklumat.
Kecerdasan Pelbagai : kontekstual, interpersonal, verbal-linguistik, spatial dan emosi.
Pengetahuan Sedia Ada :  i.Murid mempunyai ibu bapa masing-masing
 ii Murid pernah membina ayat tunggal
iii Murid tahu membina ayat majmuk .
Bahan Bantu Mengajar : Potret ibu bapa, youtube ayah dan ibu, pantun, senikata lagu dan petikan buku  teks

Isi Pelajaran

1)  Menyatakan perihal ibu bapa masing-masing.
        •  Ceritakan tentang potret
        •  Adakah kamu menyayangi ibu bapa kamu apabila mereka telah tua?
2)  Membaca petikan dari buku teks ( mukasurat 5)
     Mencari makna perkataan baru
              - menyambut
              -ilham
              -bersempena
              -mengagumi
              -tabah
              -menghargai
              -kempen
              -mengisytiharkan

3)   Membina ayat majmuk  berdasarkan rajah tukar ganti( buku teks mukasurat 9)

4)  Membina ayat
       • ciri-ciri anak yang baik
       • cara nak tunjuk sayang kepada ibu bapa
                 -menjaga ibubapa bila sudah tua
                 - mendoakan  ibu bapa
                 -memberi wang
                 - menghormati
                 - hantar tunaikan haji

5)  Menulis karangan berperenggan

6)  Penutup kognitif
       • Peneguhan positif

     Penutup sosial
       • Nyanyian

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

1) Set Induksi ( 5 minit)
  • 1.Murid diperlihatkan  dengan potret ibu bapa (semasa mudan dan setelah tua)
  • 2.Murid memberi respon  atau pendapat .
  • 3.Guru menjelaskan tujuan aktiviti dalam  langkah berikut.
    Catatan :
    (Lisan)
  • KB : Menghubungkait
  • BCB : mendengar aktif
  • BBB: potret ibu bapa
  • (Lampiran 1)

2) Langkah 1 ( 10 minit)
  • 1.Murid membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang lancar.
  • 2. Murid mencari makna perkataan baru daripada kamus.
  • 3.Murid memadankan perkataan dan makna pada carta 
    Catatan :
    ( Bacaan)
  • KB :.menjana idea, menghubungkait
  • BCB: Mencari makna
  • KP: kontekstual

3) Langkah 2 (15 minit)
  • 1.Murid diarahkan duduk dalam kumpulan.
  • 2. Kumpulan A menulis lima ayat majmuk berdasarkan rajah tukar ganti  di atas manila kad
  • 3. Kumpulan B menulis ayat berdasarkan gambar bersiri
  • 4 Kumpulan C menulis ayat berdasarkan gambar tunggal
  • 5.Ketua kumpulan melapor. 
  • 6. Hasil kerja dipamerkan pada papan kenyataan
    Catatan :
    (Tulisan dan bacaan)
  • KB : menjana idea
  • BC : memproses maklumat

4) Langkah 3 (15 minit)
  • 1.Guru menayangkan video lagu ‘ Ayah dan Ibu’
  • Sila klik : http://youtu.be/sJEty8Liuc4
  • 2. Murid menyanyi bersama rakaman video lagu
  • 3. Guru meminta murid menyatakan ciri-ciri anak yang  baik 
  • 4. Murid menyatakan ciri  anak yang baik. 
  • 5. Murid diminta menyatakan cara menunjukkan kasih sayang kepada ibu bapa.
  • 6. Murid memberi pendapat dan membuat rumusan masing-masing
   Catatan :
   (Lisan dan tulisan)
  • KB : mencirikan, menjana idea, membuat kesimpulan
  • BCB : melaporkan maklumat
  • KP : emosi, verbal linguistic
  • Nilai: kasih sayang,menghormati, berterima kasih, mendengar kata atau nasihat.
  • BBB.: Rakaman video (lampiran 3), CD

5) Langkah 4 (15 minit)
  • 1.Guru meminta murid menulis karangan berperenggan.
  • 2.Murid menulis karangan ‘Cara-cara membalas jasa ibu bapa’
    Catatan :
     (tulisan)

6) Penutup( 5 minit)
  • 1. Guru menerapkan nilai-nilai murni
  • 2. Murid menyanyi lagu ‘Ayah dan Ibu’