Friday, October 12, 2012
Monday, September 10, 2012
SELAMAT MENGHADAPI PEPERIKSAAN UPSR
UNTUK ANAKANDA , MOHAMMAD ARIF AIMAN DAN ANAK DIDIK SK SERI SITIAWAN YANG AKAN MENGHADAPI UPSR .....SEMOGA DAPAT MENJAWAB SOALAN PEPERIKSAAN DENGAN TENANG DAN SENTIASA DIPERMUDAHKANNYA.....AMIN
Saturday, September 08, 2012
Thursday, September 06, 2012
Monday, September 03, 2012
Tuesday, August 28, 2012
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN B MELAYU TAHUN 4
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 4 Mutiara
Bil. Murid : 35 orang
Tajuk : Hargai Pengorbanan Ayah dan Ibu
Tarikh : 21 Februari 2012
Masa : 7.30 – 8.30 ( 60 minit)
Fokus Utama : 5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan
sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta
memahami perkara yang dibaca.
Aras 1(i) Membaca lancar bahan sastera dan
bukan sastera denagn sebutan dan intonasi
yang betul.
8.1 Membina dan menulis perkataan ,ayat tunggal
dan ayat majmuk
Aras 1( i ) Menulis perkataan dan pelbagai jenis
ayat berdasarkan topik yang diberi
Fokus Sampingan : 1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan
dengan kehidupan seharian dengan nada dan
intonasi yang betul
Aras 1(i) Berbuall tentang sesuatu perkara dialami
atau dilihat atau yang dibaca
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat:
i Membaca teks dengan sebuatan dan intonasi
yang betul.
ii Menyatakan lima nilai terhadap ibu bapa.
iii Menulis ayat tunggal dan majmuk dengan betul
iv Menghasilkan karangan berperenggan
Kemahiran Bahasa : Mendengar, bertutur, membaca dan menulis.
Sistem Bahasa : Kosa kata :ilham, tabah, diasuh
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Pendidikan Islam, Pendidikan Seni dan Muzik
Nilai : bekerjasama sayang, hormat, menghargai,
mendengar nasihat, berterima kasih dan bersyukur.
Kemahiran Bernilai Tambah( KBT)
Kemahiran Berfikir : Mencirikan, membuat kaitan dan perhubungan,
menilai, menjana idea dan membuat kesimpulan.
Kemahiran Belajar : mencatat maklumat, dan melaporkan maklumat.
Kecerdasan Pelbagai : kontekstual, interpersonal, verbal-linguistik, dan emosi.
Pengetahuan Sedia Ada : i.Murid mempunyai ibu bapa masing-masing
ii Murid pernah membina ayat tunggal
iii Murid tahu membina ayat majmuk
ivMurid pernah membuat kad ucapan
Bahan Bantu Mengajar : Potret ibu bapa, Kad ucapan gergasi ,
youtube ayah dan ibu,, petikan buku teks
Isi Pelajaran | Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran | Catatan |
Menyatakan perihal ibu bapa masing-masing.
| Set Induksi ( 5 minit) 1.Murid diperlihatkan dengan potret ibu bapa 3.Murid memberi respon atau pendapat . 5.Guru menjelaskan tujuan aktiviti dalam langkah berikut. | (Lisan) KB : Menghubungkait BCB : mendengar aktif BBB: potret ibu bapa (Lampiran 1) |
Membaca petikan dari buku teks ( mukasurat 5) Mencari makna perkataan baru - menyambut -ilham -bersempena -mengagumi -tabah -menghargai -kempen -mengisytiharkan | Langkah 1 (8 minit) 1.Murid membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang lancar. 2. Murid mencari makna perkataan baru daripada kamus. 3.Murid memadankan perkataan dan makna pada carta | (Bacaan) KB :.menjana idea, menghubungkait BCB: Mencari makna KP: kontekstual |
Membina ayat majmuk berdasarkan rajah tukar ganti( buku teks mukasurat 9) | Langkah 2 (10minit) 1.Murid diarahkan duduk dalam kumpulan. 2. Kumpulan A menulis lima ayat majmuk berdasarkan rajah tukar ganti di atas manila kad 3. Kumpulan B menulis ayat berdasarkan gambar bersiri 4 Kumpulan C menulis ayat berdasarkan gambar tunggal 5.Ketua kumpulan melapor. 6. Hasil kerja dipamerkan pada papan kenyataan | (Tulisan dan bacaan) KB : menjana idea BC : memproses maklumat |
Bersoal jawab -ciri-ciri anak yang baik - cara nak tunjuk sayang kepada ibu bapa | Langkah 3 (12 minit) 1.Guru menayangkan video lagu ‘ Ayah dan Ibu’ 2. Murid menyanyi bersama rakaman video lagu 3. Guru meminta murid menyatakan ciri-ciri anak yang baik 4. Murid menyatakan ciri anak yang baik. 5. Murid diminta menyatakan cara menunjukkan kasih sayang kepada ibu bapa. 6. Murid memberi pendapat dan membuat rumusan masing- masing. | (Lisan ) KB : mencirikan, menjana idea, membuat kesimpulan BCB : melaporkan maklumat KP : emosi, verbal linguistic Nilai: kasih sayang,menghormati, berterima kasih, mendengar kata atau nasihat. BBB.: Rakaman video (lampiran 3), CD |
Menulis karangan berperenggan | Langkah 4 (10 minit) 1.Guru meminta murid menulis karangan berperenggan. 2.Murid menulis karangan ‘Cara-cara membalas jasa ibu bapa’ 3.Murid diminta menampal gambar ibu bapa atau gambar keluarga di dalam buku | (Tulisan) |
Pengayaan | Langkah 5(2 minit) 1.Guru menunjukkan contoh kad ucapan hari ibu dan ayah. 2.Guru meminta murid membuat kad ucapan hari ibu atau hari ayah di rumah. | |
Penutup kognitif
Penutup sosial
| Penutup( 3 minit) 1. Guru menerapkan nilai-nilai murni 2. Murid menyanyi lagu ‘Ayah dan Ibu’ |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 4 Mutiara
Bil. Murid : 35 orang
Tajuk : Hargai Pengorbanan Ayah dan Ibu
Tarikh : 21 Februari 2012
Masa : 7.30 – 8.30 ( 60 minit)
Fokus Utama : 5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan
sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta
memahami perkara yang dibaca.
Aras 1(i) Membaca lancar bahan sastera dan
bukan sastera denagn sebutan dan intonasi
yang betul.
8.1 Membina dan menulis perkataan ,ayat tunggal
dan ayat majmuk
Aras 1( i ) Menulis perkataan dan pelbagai jenis
ayat berdasarkan topik yang diberi
Fokus Sampingan : 1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan
dengan kehidupan seharian dengan nada dan
intonasi yang betul
Aras 1(i) Berbual tentang sesuatu perkara dialami
atau dilihat atau yang dibaca
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat:
i Membaca teks dengan sebuatan dan intonasi
yang betul.
ii Menyatakan lima nilai terhadap ibu bapa.
Iii Menghasilkan karangan berperenggan dengan
ayat tunggal dan majmuk
Kemahiran Bahasa : Mendengar, bertutur, membaca dan menulis.
Sistem Bahasa : Kosa kata :ilham, tabah, diasuh
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Pendidikan Islam, Pendidikan Seni dan Muzik
Nilai : bekerjasama sayang, hormat, menghargai,
mendengar nasihat, berterima kasih dan bersyukur.
Kemahiran Bernilai Tambah( KBT)
Kemahiran Berfikir : Mencirikan, membuat kaitan dan perhubungan,
menilai, menjana idea dan membuat kesimpulan.
Kemahiran Belajar : mencatat maklumat, dan melaporkan maklumat.
Kecerdasan Pelbagai : kontekstual, interpersonal, verbal-linguistik, spatial
dan emosi.
Pengetahuan Sedia Ada : i.Murid mempunyai ibu bapa masing-masing
ii Murid pernah membina ayat tunggal
iii Murid tahu membuat tulisan berangkai.
Bahan Bantu Mengajar : Potret ibu bapa, Kad ucapan gergasi , video ayah dan ibu, pantun, senikata lagu
Isi Pelajaran | Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran | Catatan |
Menyatakan perihal ibu bapa masing-masing.
| Set Induksi ( 5 minit) 1.Murid diperlihatkan dengan potret ibu bapa 3.Murid memberi respon atau pendapat . 5.Guru menjelaskan tujuan aktiviti dalam langkah berikut. | (Lisan) KB : Menghubungkait BCB : mendengar aktif BBB: potret ibu bapa (Lampiran 1) |
Membaca petikan dari buku teks ( mukasurat 5) Mencari makna perkataan baru - menyambut -ilham -bersempena -mengagumi -tabah -menghargai -kempen -mengisytiharkan | Langkah 1 ( 10 minit) 1.Murid membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang lancar. 2. Murid mencari makna perkataan baru daripada kamus. 3.Murid memadankan perkataan dan makna pada carta | (Bacaan) KB :.menjana idea, menghubungkait BCB: Mencari makna KP: kontekstual |
Membina ayat majmuk berdasarkan rajah tukar ganti( buku teks mukasurat 9) | Langkah 2 (15 minit) 1.Murid diarahkan duduk dalam kumpulan. 2. Kumpulan A menulis lima ayat majmuk berdasarkan rajah tukar ganti di atas manila kad 3. Kumpulan B menulis ayat berdasarkan gambar bersiri 4 Kumpulan C menulis ayat berdasarkan gambar tunggal 5.Ketua kumpulan melapor. 6. Hasil kerja dipamerkan pada papan kenyataan | (Tulisan dan bacaan) KB : menjana idea BC : memproses maklumat |
Membina ayat
-menjaga ibubapa bila sudah tua - mendoakan ibu bapa -memberi wang - menghormati - hantar tunaikan haji | Langkah 3 (15 minit) 1.Guru menayangkan video lagu ‘ Ayah dan Ibu’ Sila klik : 2. Murid menyanyi bersama rakaman video lagu 3. Guru meminta murid menyatakan ciri-ciri anak yang baik 4. Murid menyatakan ciri anak yang baik. 5. Murid diminta menyatakan cara menunjukkan kasih sayang kepada ibu bapa. 6. Murid memberi pendapat dan membuat rumusan masing- masing. | (Lisan dan tulisan) KB : mencirikan, menjana idea, membuat kesimpulan BCB : melaporkan maklumat KP : emosi, verbal linguistic Nilai: kasih sayang,menghormati, berterima kasih, mendengar kata atau nasihat. BBB.: Rakaman video (lampiran 3), CD |
Menulis karangan berperenggan | Langkah 4 (15 minit) 1.Guru meminta murid menulis karangan berperenggan. 2.Murid menulis karangan ‘Cara-cara membalas jasa ibu bapa’ | (Tulisan) |
Penutup kognitif
Penutup sosial
| Penutup( 5 minit) 1. Guru menerapkan nilai-nilai murni 2. Murid menyanyi lagu ‘Ayah dan Ibu’ |
Subscribe to:
Posts (Atom)